Zdrowie na zawłanie .pl
Jak dbać o zdrowie i urodę?

Kawa i jej rodzaje

Na świecie dominują dwa główne typy kawy: Arabica oraz Robusta. Krzewy kawowca uprawiane są w rejonach zwrotnikowych. Arabica, mniej odporna od Robusty, rośnie na wysokości powyżej 900 m n.p.m., ponieważ właśnie na takiej wysokości najłatwiej zwalcza się chorobę zwaną rdzą kawy.

Kawa i jej rodzaje

FreeImages.com/Carlos Sillero

Robusta zawiera niemalże dwukrotnie więcej kofeiny niż Arabica, co nie pozostaje obojętne na smak. Robusta jest bardziej ostra, wyrazista, podczas gdy Arabica odznacza się łagodnym i delikatnym aromatem. Ziarna kawy muszą przejść proces palenia, aby nabrały subtelnego smaku i aromatu.

W tym celu ogrzewa się je do temperatury od 200 do 300 stopni Celsjusza, co powoduje uwolnienie aromatycznych olejków zwanych esencją kawy. Esencja ta doskonale rozpuszcza się w wodzie oddając naparowi swój zapach, smak i kolor. Podczas procesu palenia ziarna nabierają charakterystycznej ciemnobrązowej barwy oraz stają się kruche, co umożliwia ich zmielenie. Niestety, kawa palona traci swój aromat po około dwóch tygodniach, jeżeli nie jest odpowiednio zabezpieczona. Dlatego też pakuje się ją próżniowo, co pozwala zachować świeżość i aromat na dłużej.

Kawa rodzaje opinie:


                                  
pseudonim lub nick:
przepisz kod: Przepisz kod

Czytaj także:

Brzuch ćwiczenia: Jak mieć płaski brzuch?

Jak mieć płaski brzuch?

Każda kobieta chce mieć płaski brzuszek, ale żeby to osiągnąć trzeba się nieźle napocić. Prawdopodobnie najlepszym sposobem na płaski brzuch jest ćwiczenie brzuszków. Można je wykonywać na siłowni albo w domu.

Brzuch ćwiczenia »
Witamina A: Witamina A na oczy i skórę

Witamina A na oczy i skórę

Wszyscy doskonale wiemy, że witaminy pełnią w naszym życiu ważną rolę. Czy potrafimy jednak określić jakie witaminy są nam najbardziej potrzebne i gdzie ich szukać? Oto jedna z nich - witamina A, której dobroczynne działanie ma wpływ na pracę naszych oczu i wygląd skóry.

Witamina A »
Stepper: Jak wymodelować uda?

Jak wymodelować uda?

Piękne, zadbane i zgrabne nogi są wizytówką każdej nowoczesnej kobiety. Dlatego też powinno się o nie szczególnie dbać.

Stepper »
Kawa parzenie: Kawa i jej parzenie

Kawa i jej parzenie

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy. Przed zastosowaniem którejkolwiek z opisanych poniżej metod należy pamiętać, że niezależnie od sposobu parzenia, najlepiej smakuje kawa świeżo zmielona tuż przed zaparzeniem.

Kawa parzenie »
Orbitrek: Ćwiczenia na orbitreku

Ćwiczenia na orbitreku

W życiu każdej z nas przychodzi taki moment, że zaczynamy się zastanawiać nad naszym wyglądem, że musimy coś zmienić, coś poprawić. Chcemy wyglądać młodo, mieć jędrne ciało, podobać się sobie i innym. To bardzo dobrze! W obecnych czasach mamy ku temu doskonałe możliwości!

Orbitrek »
Kalorie: Kalorie w produktach

Kalorie w produktach

Każdy produkt spożywczy ma inną zawartość kalorii, których liczenie może skutecznie pomóc nam w walce z nadwagą. Najmniej kaloryczne i jednocześnie najzdrowsze są warzywa.

Kalorie »

Tagi:   kawa  typy kawy  ziarna kawy  robusta  arabica  pochodzenie kawy  parzenie kawy