Zdrowie na zawłanie .pl
Jak dbać o zdrowie i urodę?

Witamina K i jej wpływ na zdrowie (K2 MK-4 i K2 MK-7)

Witamina K, choć mało poświęcamy jej uwagi, odgrywa zasadniczą rolę w wielu aspektach naszego zdrowia. Pełni kluczową rolę w prawidłowym krzepnięciu krwi – zapobiega nadmiernemu krwawieniu.

Witamina K i jej wpływ na zdrowie (K2 MK-4 i K2 MK-7)

pixabay.com / Oldiefan

Czym jest witamina K

Witamina K jest grupą związków, z których najważniejsze to witamina K1 i witamina K2. Witamina K1 (flolequinone) otrzymywana jest z warzyw i zielonych liści, K2 (manechinon) pochodzi natomiast z mięs, serów i jaj. Jest także syntetyzowana przez bakterie.

Kiedy warto rozpocząć suplementację witaminy K

Możesz być narażony na niedobory witaminy K jeśli: masz problemy z jej przyswajalnością, jesteś silnie niedożywiony, stosujesz leki ingerujące w jej absorpcję lub pijesz dużo alkoholu.

Na co ma wpływ witamina K

Witamina K ma duży wpływ na wapń, który jest głównym budulcem kości i zębów oraz odgrywa kluczową rolę we wszystkich procesach biologicznych. Witamina K modyfikuje białka umożliwiając im prawidłowe wiązanie wapnia.

Witamina K2

Witaminę K2 dzielimy głównie na dwa podtypy: K2 MK-4 oraz K2 MK-7.

Witamina K2 może pomóc w zapobieganiu chorobom serca poprzez zmniejszenie gromadzenia się wapnia w tętnicach. Wiele badań potwierdza, że osoby z wyższym spożyciem witaminy K2 miały niższe ryzyko chorób serca.

Witamina K a badania

Japońscy lekarze przeprowadzili szereg badań dotyczących wpływu suplementacji witaminy K na jej działanie na kości, w wyniku czego zalecają ją w profilaktyce leczenia osteoporozy.

Naukowcy przypuszczają, że witamina K2 może wpływać na zdrowie zębów, jednak badania na razie tego nie dowiodły.

Dieta uboga w witaminę K

Przeciętne spożycie witaminy K jest niewiarygodnie niskie. Ma na to wpływ obecna dieta uboga w tę witaminę. Bogatym źródłem witaminy K mogą być tłuste produkty mleczarskie. Nisko tłuszczowe produkty nie zawierają jej zbyt wiele.

Warto przyjmować suplementy diety posiadające połączenie witaminy K2 z witaminą D, ponieważ działają wtedy synergicznie w stosunku do siebie.

Witamina K2 MK-7 opinie:


                                  
pseudonim lub nick:
przepisz kod: Przepisz kod

Czytaj także:

Sok banany: Sok bananowy

Sok bananowy

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie sobie dnia jest sporządzenie soku owocowego na bazie bananów. Banany zawierają znaczne ilości beta-karotenu, potasu, magnezu oraz selenu, a zawarty w nich błonnik ma zbawienny wpływ na przemianę materii.

Sok banany »
Ćwiczenia odchudzanie: Ćwiczenia pomagające w odchudzaniu

Ćwiczenia pomagające w odchudzaniu

Chcąc zrzucić kilka kilogramów nie wystarczy tylko ograniczyć ilość jedzenia. Trzeba ćwiczyć lub po prostu się ruszać. Jak? To zależy od tego, które partie naszego ciała chcemy wymodelować, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteśmy i gdzie chcemy ćwiczyć.

Ćwiczenia odchudzanie »
Kawa parzenie: Kawa i jej parzenie

Kawa i jej parzenie

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy. Przed zastosowaniem którejkolwiek z opisanych poniżej metod należy pamiętać, że niezależnie od sposobu parzenia, najlepiej smakuje kawa świeżo zmielona tuż przed zaparzeniem.

Kawa parzenie »
Brzuch ćwiczenia: Jak mieć płaski brzuch?

Jak mieć płaski brzuch?

Każda kobieta chce mieć płaski brzuszek, ale żeby to osiągnąć trzeba się nieźle napocić. Prawdopodobnie najlepszym sposobem na płaski brzuch jest ćwiczenie brzuszków. Można je wykonywać na siłowni albo w domu.

Brzuch ćwiczenia »
Kiełki witaminy: Kiełki bogate w witaminy

Kiełki bogate w witaminy

W obecnych czasach bardzo modne staje się zdrowe odżywianie i wszelkie aspekty z nim związane. Sięganie po naturalne i świeże produkty oraz odpowiednie ich komponowanie w posiłkach to rzecz jak najbardziej trendy. Czy to chwilowa moda? Miejmy nadzieję że nie.

Kiełki witaminy »
Pielęgnacja ust: Jak dbać o usta?

Jak dbać o usta?

Chłód, wiatr i deszcz w okresie jesienno – zimowym powodują, że nasze usta stają się spierzchnięte, wysuszone i matowe. Często towarzyszą temu pękające kąciki ust, co powoduje ból i dyskomfort. Niekorzystny wpływ na ich wygląd ma także suche powietrze w domu.

Pielęgnacja ust »

Tagi:   witamina K  witamina K2 MK-4  witamina K2 MK-7  suplement diety  witaminy